HABERLER

Altınköy Gıda Üretimde...16 Mart 2021

Çocukluk dönemlerinden itibaren süt ve süt ürünleri sektöründe isim yapmış bir firmada yıllarca hizmet vermiş olan 3 kardeş birleşti. Artık yola ALTINKÖY markasıyla bir aile şirketi olarak devam etmeye karar verdiler. 1998 yılı Aralık ayında ALTINKÖY GIDA olarak üretime başladılar. İzmir’ in Torbalı ilçesine bağlı Taşkesik Köyü’ nde 100 m2 alanda 2000 kg günlük süt işleyerek ilk üretim taze kaşar peyniriyle başladı. Üretim; 2001 yılına kadar yavaş ama emin adımlarla günden güne arttırıldı ve halen de devam ediliyor .Bu yıllardan itibaren yatırımlara ağırlık veren ve hızlandıran firma, çalışma alanını genişletmeye başladı ve ek üretim binaları ile kapasitesini sürekli artırma yolunu seçti. Başka süt ürünleri üretimi de yapılmasına rağmen, özellikle kaşar peynir üretiminde uzman olmayı hedefleyen ve üretim ağırlığını bu yönde seçen firma; kaşar peyniri üretim teknolojisini, yakından takip edip aldığı en son teknoloji harikası makinalarla geliştirdi. Kapasitesini de heryıl katlayarak artırdı. 2005 yılında çiğ süt alım bölümüne Klarifikatör alımını gerçekleştirdi ve emsal firmalar arasında fark yarattı.

2006 yılında alınan otomatik paketleme makinesi ile gıda güvenliği arttırılmış ve yapılan çalışmalar sonucunda ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ile HACCP 13001 belgelerini almaya hak kazandı. Firma, her yıl çalışma şartlarını daha iyileştirip ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Sistemi belgelerini almayı başardı.

Ve geçen 5 sene içinde yani 2006 yılına gelindiğinde sağlam bir müşteri portföyüne sahip, kalitesiyle güvenilirliğini artırmış ve kendini kabul ettirmiş ALTINKÖY markası yaratıldı. Firma, her yıl çalışma şartlarını daha iyileştirip ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Sistemi belgelerini almayı başardı.

2007-2008 yıllarında yapılan yatırımlar ile mevcut kapalı alan büyüt- ülüp 60 ton/gün süt isleme kapasitesi ile yoluna devam eden Altınköy, 2008 yılı sonuna dogru aldıgı rendeleme makinesi ve dilimleme makinesi ile sektörde öncü firmalar arasına katılmakla kalmayıp Kübik Rende Mozzarella ile Dilimli Kasar peynirini ürün portföyüne eklemiştir.

2011 yılında yaptığı yeni yatırımlarla rendeleme ve dilimleme makine parkuruna yeni makineler ekleyerek büyüyen firmamız 2011 yılında standartları yerine getirerek Helal Belgesi almaya hak kazanmıştır. Her geçen gün fabrika şartlarını yenileyerek kendisini geliştiren firma 2013 yılı sonlarında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçirdiği denetimlerden sonra Onay Belgesi alarak güvenirliliğini arttırmıştır. Altınköy 2013 yılı sonunda Rende Kaşar Peyniri ile müşterilerine kullanım rahatlığı sunacak yeni ürününü piyasaya çıkartmıştır.Firmamız halen 250Ton/ay ürün kapasitesi ile yoluna devam etmektedir.

ALTINKÖY; özsermayesi ile temkinli ve agır adımlarla yürüyüp büyümüs ve sektörde yerini saglamlastırmıs, istikrarlı ürün kalitesi ile de müsteri memnuniyetini hep en üstte tutmayı kendisine ilke edinmistir.

Kaynak : www.altinkoy.net